arkeologlar
Kütahya’da, Seyitömer Höyüğü’ndeki kurtarma kazısında bu yıl elde edilen sergilenecek nitelikteki 1377 tarihi eser ile Türkiye’de resmi izinle sistematik olarak yürütülen arkeolojik kazılarda bir sezonda çıkarılan en fazla eser rekorunun kırıldığı bildirildi.
Kazı Grubu Başkanı ve Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Nejat Bilgen, AA muhabirine yaptığı açıklamada,TürkiyeKömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü ile DPÜ Rektörlüğü arasında imzalanan protokol doğrultusunda il merkezine 25 kilometre uzaklıktaki Seyitömer Linyitleri İşletmesi (SLİ) Müessesesi sahasında kalan höyüğü 2006 yılından bu yana kazdıklarını söyledi.
Her yıl 6′şar aylık dönemlerde yürüttükleri kazının 6′ncı döneminin, bu yıl 6 Haziran’da başlayıp 4 Kasım’da sona erdiğini belirten Prof.Dr. Bilgen, bu sezonda 10 öğretim elemanı, yaklaşık 70 öğrenci ve SLİ Müessesesine bağlı 250 işçinin görev yaptığını anlattı.
Bu yıl özellikle Orta Tunç Çağı katmanında çalıştıkları bilgisini veren Prof.Dr. Bilgen, şöyle devam etti:
”Bu yıl Kütahya Arkeoloji Müzesine teslim ettiğimiz 1377 eser, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın resmi izniyle sistemli olarak yapılan bir arkeolojik kazıdan bir sezonda bulunan sergilenecek nitelikli eser sayısı bakımından rekordur. Şu ana kadar elde ettiğimiz toplam eser sayısı ise 17 bin 784 oldu. Bu yılki verimli çalışmamızda önemli etkenler var. 250 işçiyle geniş alanda 5 ay gibi çalışılması, bunun yanında teknik ekibimin de çok büyük başarısı bu sonucu sağladı. Hocalar, öğrenciler ve mezunlardan oluşan teknik ekip, eserlerin bir an önce çizilip fotoğraflanması, restorasyon ve konservasyonunun yapılması için çok özenle ve hızlı çalıştılar. O yüzden inanılmaz bir eser sayısı ortaya çıktı.”
Prof.Dr. Bilgen, bu yılki kazılarda gün ışığına çıkarılan eserlerden en önemlisinin, Orta Tunç Çağı’na ait sur yapısı olduğunu ifade etti.
3-3,5 metre giriş kapısı ve kuleleri olan, Anadolu’da bilimsel anlamda çok önemli yere sahip olduğuna inandıkları bu surun dibinde beklenmedik bir şekilde Pers kılıcı bulduklarını dile getiren Prof.Dr. Bilgen, şunları kaydetti:
”Özellikle önceki yıllarda bulduğumuz megaron denilen İlk Tunç Çağı tapınağının içinde alt katmanlara indiğimizde çok önemli kült eşyaları, müthiş, hoş, estetiksel ve seramik tekniği açısından çok önemli rython denilen sunuk kapları, arkaik heykel bulduk. Bu bölgede olmayan buluntulardandı. Höyüğü, çeşitli katmanları tamamıyla sıyırarak bir İlk Tunç Çağı höyüğü haline getirmeye çalıştık. Neredeyse etekteki Roma yerleşimi, bu sene oldukça açığa çıkardığımız bir katmandı. Gelecek yıllarda İlk Tunç Çağı katmanına devam edeceğiz. Höyüğün ortasındaki koni kısmında 6 metre daha kültür katmanı görünüyor. Gelecek yıllarda burada çalışmalarımızı sürdürmeyi hedefliyoruz.”
Roma katmanında buldukları sikkelerin yapılış tarihlerini anlamaya çalıştıklarını belirten Prof.Dr. Bilgen, surun içinde kalan bölümde dönem insanının Mezopotamya ve Orta Anadolu toplumlarıyla ticari ilişkilerini gösteren buluntulara rastladıklarını vurguladı.
Protokolde öngörülen sürenin sonuna gelindiğini hatırlatan Prof.Dr. Bilgen, TKİ Genel Müdürlüğü'ne sundukları plan ve projenin onaylanması halinde 3 yıl sürecek yeni dönem kazılarına gelecek yıl mayıs ayında başlamayı hedeflediklerini, böylece 3 yıl sonra büyük ekonomik getirisi olacak höyüğün altındaki kömürün çıkarılmasına başlanabileceğini sözlerine ekledi.
SLİ Müessesesi sınırları içinde yer alan höyükteki kazı çalışmaları, altındaki 12 milyon ton kömürün ekonomiye kazandırılması amacıyla 1989 yılında Eskişehir Müze Müdürlüğünce başlatıldı.
Afyonkarahisar Müze Müdürlüğünün 1990-1995 arasında yürüttüğü çalışmalar, 2006′dan itibaren DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünce ele alındı.
TKİ Genel Müdürlüğü ve DPÜ Rektörlüğü arasında imzalanan protokol gereğince her yıl 6′şar aylık dönemler halinde yürütülen kazının tamamlanması ve höyüğün kaldırılmasının ardından değeri yaklaşık 500 milyon lira olarak tahmin edilen linyit kömürünün çıkarılmaya başlanması hedefleniyor.