Afyonkarahisar eserlerle dolandırıcılık yaptıkları
26 Haziran 2009 - 15:57
Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin Afyon, Kayseri, Antalya ve Konya ile ilçelerinde eş zamanlı gerçekleştirdiği operasyonda, sahte tarihi eserlerle dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen 10 kişi gözaltına alındı.
Edinilen bilgiye göre, İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, sahte tarihi eserleri kullanarak dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen kişilere yönelik Afyonkarahisar merkez, Bolvadin, Çay ve Emirdağ ilçeleri ile Kayseri, Antalya'nın Manavgat ilçesi ve Konya'nın Akşehir ilçesine eş zamanlı operasyon düzenledi. Jandarmanın, 16 adrese düzenlediği operasyonda 10 kişi gözaltına alındı.
Zanlıların ev ve üzerlerinde yapılan aramalarda 13 sikke, bir sahte lahit, bir metal kaşık, 24 renkli taş, bir sarı renkli metal haç, 5 metal para, bir bronz heykel, bir kama, bir köstekli saat, içinde tarihi eser resimleri bulunan 2 kitap, lahit mezarlara ait figürleri gösteren 9 resim, heykel yapımında kullanılan 6 silikon kalıp, yağlı kağıda çizilmiş 4 kadın resmi, 2 tabanca, 2 şarjör, 72 tabanca fişeği, bir ruhsatsız av tüfeği, 60 av tüfeği fişeği, 6 bilgisayar, 3 flash bellek, 8 cep telefonu ve 107 CD ele geçirildi.