Kocaeli-133 Geçirildi
Kocaeli Jandarma Komutanlığı ekipleri, Eskihisar ve Pelitli köylerine yaptığı operasyon sonrasında 3 kişiyi gözaltına aldı. Operasyonda 133 adet Roma ve Bizans dönemine ait sikke ve çeşitli tarihi eserler ele geçirildi.
Kocaeli Jandarma Komutanlığı, yaptığı çalışmalar sonrasında şehrin bazı köylerinde tarihi eser kaçakçılığı istihbartına ulaştı. Teknik ve fiziki istihbari bilgiler sonrasında şahısların evlerini ve araçlarını tespit eden jandarma ekipleri operasyona başladı. Yapılan çalışma sonucu Gebze’deki Eskihisar ve Pelitli köylerinde ‘Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanununa Muhalefet’ suçunu işledikleri tespit edilen şahıslara yönelik operasyon gerçekleştirildi. Operasyon sonrasında B.A., O.G. ve O.S. gözaltına alındı. Şahısların üzerlerinde ve araçlarında yapılan aramalar neticesinde, 2 adet tarihi eser niteliği taşıdığı değerlendirilen sedef işlemeli ruhsatsız tabanca, 133 adet Roma ve Bizans dönemine ait sikke,1 adet takı olarak kullanılan obje (Bileklik), 1 adet hattat sandığı, 1 adet saplı balta, 2 adet şiş (Topuzlu işlemeli), 1 adet süslemeli kase, 1 adet süslemeli kase kapağı ele geçirildi.
Jandarma komutanlığında ifadeleri alınan tarihi eser kaçakçısı B.A., O.G. ve O.S., cumhuriyet savcılığına sevk edildikten sonra adliyeye gönderilecek.