Van'da bulunan iskelet Kırşehir'de incelenecek
03 Ekim 2011 Pazartesi
Van Kalesi'nin kuzeyinde bulunan höyükte İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında yapılan kazı çalışmaları sırasında mezarlıkta bulunan 422 iskelet, incelenmek üzere Kırşehir'e gönderildi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı izni ile İstanbul Üniversitesi adına yapılan ve Aygaz Genel Müdürlüğü'nün de desteklediği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığındaki kazı çalışmaları sırasında çıkan insan kemikleri, incelenmek üzere Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'ne gönderildi. İki yıldan beri 422 adet insan iskeleti çıkardıklarını belirten Dr. Erkan Konyar, aşağı Van kentinin hemen hemen kuzeyindeki alanın büyük bölümünün
Orta Çağ döneminde mezarlık olarak kullanıldığını söyledi. Dr. Konyar, "Biz tabii Hıristiyan ve Müslüman âmezarlıklarını aynı alanlarda yakaladık. Açıkçası bunun zaman dilimini hâlâ çözmüş değiliz. Neredeyse belki aynı dönemde iki farklı gömü anlayışının birlikte yürüdüğünü burada söyleyebiliriz. İki yılık çalışma sürecinde yaklaşık 422 birey ortaya çıktı" dedi.
2010 yılından bu yana höyükteki mezarlığın üst bölümünde çalıştıklarını ifade eden Dr. Konyar, "Bu kazılar sırasında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'ndeki antropolog arkadaşlarla birlikte çalıştık. Kazı sonunda gerekli izinler alınarak 422 bireyi, yani bir şekilde 422 Vanlıyı geçici olarak Kırşehir'e yolladık. Orada neler yapılacak? Orada bunların ortalama yaş durumları, hastalıkları, beslenme şekilleri gibi noktalarda bilimsel çalışmalar yapılacak. Geçici olarak yolladığımız Vanlı vatandaşları bu
çalışmalar tamamlandıktan sonra tekrar Van'a getirerek, Van Müzesi'ne teslim edeceğiz. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'nde yapılacak olan çalışmalardan sonra saptanacak bütün veriler yayın haline getirilecek" şeklinde konuştu.