Denizli-kazması italyanlardan,
20.09.2011
Denizli’de yarım asrı aşkın zamandır kazıların sürdüğü Pamukkale Hierapolis antik kentinde çıkarılan tarihi eserler artık Türkler tarafından yenilenecek.
Denizli’de yarım asrı aşkın süredir İtalyanlar tarafından kazı çalışması yapılan Pamukkale’deki Hierapolis antik kentinde çıkarılan tarihi eserler artık Türkler tarafından restore edilecek. Denizli Valisi Abdülkadir Demir, “Eserler restore edilmezse taş taş üstünde durmaya devam edecek” diyerek, İtalyanlarla restorasyon konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi.
Pamukkale’deki kutsal kent Hierapolis’te 54 yıldır kazı çalışması yürüten İtalyanlarla mutabakata varıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan antlaşma gereği kazı, restorasyon ve arkeolojik araştırmalar sadece İtalyanların sorumluğunda yapılıyorken, eserlerin bir an önce turizme kazandırılması için yeni bir dönem başlatıldı. Yılda 2 ay kazı çalışması yürüten İtalyan Kazı Heyeti’nin rutin kazı çalışmalarının süreceği, ancak ortaya çıkartılan eserlerin Türk akademisyenler tarafından yenileneceği öğrenildi. Eserlerin bir an önce restorasyonunun yapılarak turizme kazandırılması amaçlanan projenin Denizli Valisi Abdülkadir Demir’e ait olduğu ifade edildi. Vali Demir’in Hierapolis Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Ord. Prof.Dr. Francesco D’Andria ile önümüzdeki günlerde antik kentte düzenleyeceği gezi sırasında restorasyonu yapılacak eserleri açıklayacağı ifade edildi.
Vali Demir, dört bir yanı antik kentlerle çevrili Denizli’nin gelecekteki sektörünün turizm olacağını belirterek, bu zenginliğin kente büyük avantaj kazandıracağını söyledi. Denizli’deki antik kentlerin bir daha gözden geçirilebileceğini anlatan Vali Demir, tarihi kentlerin ülke için inanılmaz servetler olduğunu vurguladı. Hierapolis antik kentinde çıkarılan eserlerin turizme daha faydalı olabilmesi için bir an önce restore edilmesi gerektiğini işaret eden Demir, “İtalyan kazı heyetine bir teklif götürdük. ‘Siz kazılarınıza devam edin. Ortaya çıkan tarihi yapıları bizim arkeologlarımız restore etsin. Proje kontrolünü yine siz yapın’ dedik. Bu fikirde mutabakata varıldı. Çünkü bölgeyi 200 senede kazsanız ortada gözle görünen bir yapı olmadıktan sonra her şey taş taş üstünde durmaya devam edecek” diye konuştu.