Adıyaman-define
20.09.2011
Adıyaman merkeze bağlı Palanlı Köyünde bulunan tarihi mağaralar, define avcıları tarafından tahrip edilince, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından değişik önlemler alınmak zorunda kalındı.
Geçmiş dönemlerden günümüze kadar ayakta duran tarihi Palanlı mağaralarının ve diğer tarihi eserlerin define avcıları tarafından adeta talan edilmesi üzerine yetkililer harekete geçti.
Tarihi eserlerin etrafında bilinçsizce kazı yapılmasının önüne geçebilmek ve tescile değer görülen eserlerin koruma altına alınabilmesi için önlemler alan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü mağaranın giriş ve çıkış kapılarına parmaklıklar taktırdı.
Palanlı Köyünün geçmişinin çok eski yıllara dayandığını söyleyen vatandaşlar köylerinde tarihi önem arz eden mekanların bulunduğunu ifade ederken, “Geçmişte kimliği belirsiz kişiler tarafından mağara çevresinde bazı kazılar yapılmıştı. Köyümüzün sınırları içerisinde bulunan mağaralar define avcıları tarafından bilinçsizce kazıldığı gibi tarihi eserler büyük ölçüde tahrip edilmişti. Daha sonra yetkililerin köyümüzdeki tarihi eserleri koruma altına alması bizleri sevindirdi. Köyümüzde sahip çıkılması gereken tarihi eserler ve mağaralar var. Fakat bugüne kadar kimse buralara sahip çıkmadı. Define aramak için gelenler taşların üzerinde işaret gördükleri anda taşı kırıp kazmaya başlıyorlar. Yıllardan beri burada yaşamamıza rağmen biz define görmedik. Ancak define olduğunu söyleyenler ve arayanlar köyümüzde bulunan tarihi mekanlara zarar vermekten öteye gidemiyorlar. Biz artık kazıların olmamasını ve tarihi yerlerin yıkılmamasını istiyoruz. Devletimizde bu konuyla ilgili gerekli girişimleri göstererek tarihimize sahip çıkıyor” şeklinde konuştular.