Erzurum (ESKİ) Kazıdan tarihi tüneli
13.09.2011
Erzurum Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) ekiplerinin su borularının yenilenmesi için Erzurum Kalesi altında yaptıkları kazıda 5. yüzyılda Roma İmparatoru Theodosius tarafından yaptırıldığı tahmin edilen su tahliye tüneli ortaya çıktı.
Batpazarı'ndaki tarihi çeşmelere su götürmek için iş makinalarıyla yapılan kazı sırasında bir tünele rastlandı. Yaklaşık 10 metrelik derinlikte bulunan tünel üzerine kazı durduruldu.
Erzurum Müze Müdürü Mustafa Erkmen bölgede incelemelerde bulunurken, vatandaşlar tüneli görmek için kazı alanına akın etti. ESKİ işçileri tünelin içerisine girerek fotoğraf çekti.
Müze Müdürü Mustafa Erkmen, Erzurum Kalesi'nin hemen altında bulunan tünelin kalenin su tahliye tüneli olabileceğini ifade ederek, "Erzurum Kalesi'nde yaklaşık 2 bin metre yükseklikte bir tepe üzerinde inşa edilmiş olan iç kale, 5. yüzyılda Roma İmparatoru Theodosius tarafından yaptırılmıştır. Son zamanlara kadar Türkler tarafından kışla olarak kullanılmıştır. Kale mescidi ve saat kulesi Türk mimarlığının ilk örnekleri olmaları bakımından önem taşırlar. Tepsi Minare olarak da adlandırılan kule Ortaçağ'da gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır.
Osmanlı mimarisinin barok çağında saat kulesine çevrilmiştir. 1124-1132 yılları arasında hüküm süren Abu'l Muzafferüddin Gazi tarafından yaptırılmıştır. Tek büyük bir kubbe ile örtülen mescit geleneksel Türk mimarisinin özelliklerini taşır. Bulunduğu tepenin üzerinde bir iç kale ile bunu çevreleyen dış kaleden meydana gelmiştir.
Bugün iç kale sağlam kalmış olmasına rağmen şehri çevreleyen dış kale surlarından hiçbir eser kalmamıştır" dedi. Roma İmparatoru Theodosius tarafından yaptırıldığı tahmin edilen tünelin araştırılacağını belirten Erkmen, benzer tünellerin başka tarihi eserlerin etrafında da daha önceden ortaya çıktığını kaydetti.