13 Eylül 2011 Salı
Van Kalesi'nin kuzeyindeki höyükte yapılan kazı çalışmalarında, 5 bin yıl öncesine ait topraktan yapılmış seyyar ocak bulundu.
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında Van Kalesi'nin çevresinde yürütülen kazı çalışmalarında, bölgenin asırlar öncesi sosyal ve kültürel yaşamına ilişkin önemli bulgulara ulaşıldı.
Daha önce Urartu Krallığınca 3 bin yıl önce üretilen savaş arabalarının kalıpları ile 15. ve 16. yüzyıl dönemine ait nadide çanak ve çömleklerin bulunduğu kazı çalışmalarında son olarak seyyar ocak ortaya çıkarıldı.
Yrd. Doç. Dr. Konyar, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Üniversitesi ile Aygaz Genel Müdürlüğünün desteğiyle yaptıkları Van Kalesi höyük kazılarının bu yılki bölümünün devam ettiğini söyledi.
Arazi çalışmalarına paralel olarak laboratuvar çalışmalarının sürdürüldüğünü ifade eden Konyar, höyüğün günümüzden 5 bin yıl öncesine kadar tarihsel süreci yansıttığını, MÖ 3 bin yıldan bu yana Van'daki mimari mekanları, kullanılan araç-gereçleri ve paraları dönemsel olarak yavaş yavaş ortaya çıkardıklarını kaydetti.
Son günlerdeki en önemli verilerden birinin de günümüzden 5 bin yıl öncesine ait olduğu değerlendirilen seyyar ocak olduğunu ifade eden Konyar, bu tür ocaklara daha önce Elazığ, Malatya ve Erzurum bölgesindeki kazılarda da rastladıklarını bildirdi.
Van'da ilk kez bu türden bir bulguya rastladıklarını belirten Konyar, "Bu ocaklar özel günlerde, özel sunumların, özel yemeklerin yapımı ve hazırlanışı sırasında kullanılıyordu. Seyyar olarak taşınabiliyordu. Ocağa ait bir kompleks ortaya çıkardık. Laboratuvar ortamına taşınan ocak, işlemlerin ardından Van Müzesi'ne teslim edilecektir" diye konuştu.
At nalı biçimindeki ocakta oyma baskılı bezeklerin yer aldığını ifade eden Konyar, "Arka tarafında da hayvan biçimli bir çıkıntı olduğunu görüyoruz. Bu bölmeye bir kap oturtulduğunu, altında yakılan ateşle yemeklerin hazırlandığını düşünüyoruz" dedi.