Muğla 2300 yılı önçe kanalizasyon
21.08.2011
Muğla'nın Yatağan İlçesi'ndeki Stratonikeia antik kentinde 2 bin 300 yıl önce Hellenistik dönemde yapıldığı belirlenen kanalizasyon şebekesi ortaya çıkarıldı. 80 bin kişinin yaşadığı antik kentin ihtiyacına cevap verebilen kanalizasyon sistemi uzmanları bile hayrete düşürdü. Stratonikeia antik kenti kazı heyeti başkanı Doç.Dr. Bilal Söğüt, sistemin özellikle şehrin ana arterlerindeki kısımlarında bir insanın rahatlıkla yürüyebileceğini söyledi.
Antik kentte kazı çalışmalarının kuzey şehir kapısında, meclis binasında ve antik tiyatro kısmında devam ettiğini belirten kazı Başkanı Söğüt, "Kazı evimizde de çıkarttığımız eserlerin temizlik ve envanter çalışmalarını sürdürüyoruz. Öğrenciler ve akademisyenlerle birlikte 45 kişilik ekiple çalışma yapıyoruz. Antik tiyatronun sol girişinde teras bölümü bulduk. Şu anda çalışmalarımız burada yoğunlaştı. Kazı çalışmalarının tamamlanmasında gönderilen ödenek ve hava koşulları da etkili oluyor" dedi.
Doç.Dr. Bilal Söğüt, kanalizasyon sisteminin kuzey giriş kapısının bulunduğu bölümde ortaya çıkardıklarını söyledi. Kanalizasyon sisteminin rastgele değil, belirli bir teknoloji ile yapıldığını anlatan Söğüt, "2011 yılı kazı çalışmalarımızda kuzey şehir giriş kapısında 2 bin 300 yıllık kanalizasyon sistemini ortaya çıkardık. Şehrin ana arterlerinde ve caddelerinde de var. Kanalizasyon sistemi tamamen mermerden yapılmış. Kanalizasyon şebekesi, içerisinde bir kişinin rahatça yürüyebileceği şekilde düzenlenmiş. Tüm ayrıntılar en küçük detayına kadar düşünülmüş. 2 bin 300 yıl önce yapılan kanalizasyon sistemi şehrin ve arazinin yapısına göre hazırlanmış. Tıkanmalar olmayacak şekilde yapılmış. Yani şehrin belirli yerlerinde kot yüksekliği bile farklı şekillendirilmiş ve bu sistem o dönemde 80 bin kişinin ihtiyacına cevap vermiş. Şu anda sadece kuzey şehir giriş kapısında ortaya çıkardığımız kanalizasyonu tamamen açmadık. Çalışmalarımız sürüyor" dedi.