Sponsor Reklam-5
4 sonuçtan 1 ile 4 arası
 1. #1
  Status
  Offline
  redkit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübeli Defineci
  Üyelik tarihi
  03.03.2011
  Yaş
  49
  Mesajlar
  869
  Tecrübe Puanı
  16
  OTOMATİK REKLAM

  Standart Amasya-Anadolu'nun en geniş mumya ailesi

  Amasya-Anadolu'nun geniş mumya ailesi


 2. #2
  Status
  Offline
  redkit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübeli Defineci
  Üyelik tarihi
  03.03.2011
  Yaş
  49
  Mesajlar
  869
  Tecrübe Puanı
  16
  OTOMATİK REKLAM

  Standart Ynt: Amasya-Anadolu'nun en geniş mumya ailesi

  AMASYA'DAKİ MUMYALAR TAŞINDI

  03.05.2011
  Amasya Müzesi bahçesindeki Sultan I. Mesut Türbesi'nde sergilenen mumyalar, müzede iklimlendirme cihazı yerleştirilen özel bölüme taşındı.
  Müze Müdürü Celal Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müze bahçesindeki Sultan I. Mesut Türbesi'nde 6 sanduka içinde sergilenen 8 adet Selçuklu-İlhanlı dönemine ait mumyayı daha iyi şartlarda korunması için müzenin ikinci katında iklimlendirme cihazları yerleştirilen ve kameralarla donatılan özel bölüme yerleştirdiklerini söyledi.
  Özdemir, 14. yüzyılda hüküm sürmüş İlhanlı Dönemi şahsiyetlerinden Anadolu Nazırı Şehzade Cumudar, Amasya Emiri İşbuğa Noyin, İzzettin Mehmet Pervane Bey, hanımı, erkek ve kız çocuklarına ait olan mumyaların taşınması sırasında, mumyalara zarar vermemek için büyük titizlik gösterdiklerini anlattı.
  “Mumyaları daha sağlıklı daha hijyen bir ortamda özellikle ısı ve iklimin sabit tutulacağı bir nem ortamında daha uzun süreli koruyacağımızı tahmin ediyoruz” diyen Özdemir, şunları kaydetti:
  “Mumyaları özel olarak hazırlanan modern müzenin mumyalar salonuna taşıdık. Her bir mumya özel korunmalı fanuslu iklimlendirmelerinin yapıldığı bir ortamda muhafaza edilecek. Bunun dışında mumyaların tanıtımına daha çok ağırlık vereceğiz. Mumyaların alındığı Sultan I. Mesut Türbesi'nde ise Osmanlı döneminden kalma mermer sandukalar sergilenecek.”
  Özdemir, Anadolu Nazırı Şehzade Cumudar, Amasya Emiri İşbuğa Noyin, İzzettin Mehmet Pervane Bey, hanımı, erkek ve kız çocuklarına ait olan mumyaların ilk defa 1855 yılında Fethiye Camisi bodrumunda tesadüfen bulunduğunu ve buradan Burmalı Minare Camisi'ne götürüldüğünü söyledi.
  Burada 1928 yılına kadar teşhir edilen mumyaların Sultan Bayezıd Cami Medresesi'nin müze olarak açılmasının ardından medresenin bir odasında sergilenmeye başladığını anlatan Özdemir, 1952 yılında Yeşilırmak'ın taşması sonucu sular altında kalan mumyaların ciddi zarar gördüğünü vurguladı.
  Özdemir, 1966 yılında müze olarak hizmet vermeye başlayan Gökmedrese Camisi'ne taşınan mumyaların 1980 yılında bugünkü modern müzenin inşa edilmesiyle Amasya Müzesi'ne getirilerek müzenin bodrum katında bir kaç yıl teşhir edildiğini, daha sonra ise müze bahçesinde bulunan Sultan I. Mesut Türbesi'nde günümüze kadar sergilendiğini kaydetti.

 3. #3
  Status
  Offline
  redkit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübeli Defineci
  Üyelik tarihi
  03.03.2011
  Yaş
  49
  Mesajlar
  869
  Tecrübe Puanı
  16
  OTOMATİK REKLAM

  Standart Ynt: Amasya-Anadolu'nun en geniş mumya ailesi

  AMASYA MUMYALARIN YERİ DEĞİŞİNCE ZİYARETÇİ SAYISI ARTTI

  24.08.2011
  Amasya Müze Müdürü Celal Özdemir, müzenin bahçesinde sergilenen mumyaların müze içinde özel bir bölüme taşıdıklarını belirterek, ''Her mumya özel korumalı fanuslu iklimlendirmenin yapıldığı bir ortamda muhafaza ediliyor. yeni teşhir yöntemiyle müzemize ilgi yaklaşık yüzde 30 oranında arttı'' dedi.
  Celal Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müze bahçesindeki Sultan I. Mesut Türbesi'nde 6 sandukada sergilenen 8 adet Selçuklu-İlhanlı dönemine ait mumyayı daha iyi şartlarda korunması için yaklaşık 4 ay önce müzenin ikinci katında iklimlendirme cihazları yerleştirilen ve kameralarla donatılan özel bölüme yerleştirdiklerini belirtti.
  İlhanlı Dönemi şahsiyetlerinden 14. yüzyılda hüküm sürmüş Anadolu Nazırı Şehzade Cumudar, Amasya Emiri İşbuğa Noyin, İzzettin Mehmet Pervane Bey, hanımı, erkek ve kız çocuklarına ait mumyaların yeni yerlerinde turistlerden yoğun ilgi gördüğünü ifade eden Özdemir, şunları kaydetti:
  ''Mumyaları özel olarak hazırlanan modern müzenin mumyalar salonuna taşıdık. Her mumya özel korumalı fanuslu iklimlendirmenin yapıldığı bir ortamda muhafaza ediliyor. Yeni tanıtım çok büyük katkı sağladı, eserler ortaya çıktı. Turistler geziyorlardı, ne olduğunu anlamadan geçip gidiyorlardı. Önceden kısa sürede gezilirken şimdi süre uzadı. Yeni teşhir yöntemiyle müzemize ilgi yaklaşık yüzde 30 oranında arttı. Bu durum Amasya'nın tanıtımı için çok önemli. Yoğun ilgiden dolayı çok mutluyuz. İnşallah kazılarla müzemize olan ilgi daha da artacak.''
  Özdemir, Amasya'da devam eden tarihi kazılarda bulunan eserlerle Amasya Müzesi'nin daha zenginleştiğini belirterek, bunun kentin turizmine olumlu katkı sağladığını sözlerine ekledi.
  Özdemir, Anadolu Nazırı Şehzade Cumudar, Amasya Emiri İşbuğa Noyin, İzzettin Mehmet Pervane Bey, hanımı, erkek ve kız çocuklarına ait olan mumyaların ilk defa 1855'te Fethiye Camisi bodrumunda tesadüfen bulunduğunu ve buradan Burmalı Minare Camisi'ne götürüldüğünü söyledi.
  Burada 1928'e kadar teşhir edilen mumyaların Sultan Bayezıd Cami Medresesi'nin müze olarak açılmasının ardından medresenin bir odasında sergilenmeye başlandığını kaydeden Özdemir, 1952'de Yeşilırmak'ın taşması sonucu sular altında kalan mumyaların ciddi zarar gördüğünü belirtti.
  Özdemir, 1966'da müze olarak hizmet vermeye başlayan Gökmedrese Camisi'ne taşınan mumyaların 1980'de bugünkü modern müzenin inşa edilmesiyle Amasya Müzesi'ne getirilerek müzenin bodrum katında birkaç yıl teşhir edildiğini, daha sonra ise müze bahçesinde bulunan Sultan I. Mesut Türbesi'nde bugüne kadar sergilendiğini kaydetti.

 4. #4
  Status
  Offline
  redkit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübeli Defineci
  Üyelik tarihi
  03.03.2011
  Yaş
  49
  Mesajlar
  869
  Tecrübe Puanı
  16
  OTOMATİK REKLAM

  Standart Ynt: Amasya-Anadolu'nun en geniş mumya ailesi

  Mumya Ailesine Cilt Bakımı

  20 Nisan 2011
  Amasya'da 14. yüzyıldan kalma mumyalara Amasya Müzesi yetkilileri tarafından cilt bakımı yapıldı.
  Dünyanın en iyi mumya koleksiyonlarından birine sahip olan Amasya Müzesi'nde bulunan ve İlhanlılar döneminde Moğollar tarafından zehirlenerek ya da boğularak öldürüldükleri tahmin edilen Anadolu Nazırı Şehzade Cumudar, Amasya Emiri İşbuğa Noyan, Amasya'da hükmetmiş olan İzzettin Mehmet Pervane Bey, eşi ve 3 çocuğuna ait mumyalara bakım yapıldı. Müzede görevli sanat tarihçisi ve mumya araştırmacısı Muzaffer Doğanbaş, mumyalara uyguladıkları formoldehit adlı temizleyicinin küflenmeye, böceklenmeye ve
  mantarlaşmaya karşı etkili olduğunu söyledi. İlhanlılar döneminde iç organları ile mumyalanan Müslüman Türklere ait mumyaların Anadolu'nun en geniş mumya ailesi olarak bilindiğini belirten Doğanbaş, müze bahçesindeki Sultan Mesut Türbesi'nde sergilenen mumyaların ilerleyen günlerde müze binasının içerisindeki özel bölüme taşınacağını kaydetti.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.02.2015, 21:16
 2. deniz kenarında kare ve yuvarlak geniş oyma.bunlar bir acayip.
  By tiesto in forum RESİMLİ DEFİNE İŞARETLERİNİZE YORUMLAR
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 03.09.2012, 11:38
 3. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 13.05.2012, 14:27
 4. Amasya kalesi
  By redkit in forum TARİHİ KALELERİMİZ
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07.01.2012, 07:44

Yer imleri

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Define İşaretleri

Nasıl Polis Olurum