Kaya Mezarları (Kral Mezarları)Resimler Ve Tuzakları
Definecilerin kral mezarları dedikleri bir birinden güzel yapılarla bezenmiş muhteşem göz kamaştırıcı sanat eserleridir. Ne var ki define bulma tamahkarlığı bu yapıların bir çoğunu yok etmiştir.

Kaya mezarları, kayaların fiziki yapıları uygun olan yerlere kaya oyularak mağara şeklinde yapılmıştır,iç ve dış cepheleri bir çok figürlerle süslenmiş olanları da vardır. Kaya mezarları Tümülüs mezarlarından olduğu gibi toplumun içinde statüsü birinci derecede olan şahıs ve aileleri için yapılırdı. Kutsal anıtsal mekanlardır. Kaya mezarları çoğu kez, aileler için yapılırdı, Ailede ölenlerin cesetlerini mezar odasına koymak için giriş bırakılırdı, bu tür odaların girişleri basamaklı,kabartma süslemeler yer almaktadır. bunların üstüne küçük toprak yığını oluşturulurdu (tümsek)

Bir çok kaya mezarlarının dış cephelerine, ölen kişi yada ailesi hakkında tarihi ve kutsandıklarına dair bilgiler yer almaktadır, mezar odalarına Tümülüs yapılarından olduğu gibi, cesetler taş yada ağaç lahitler içinde, altın,gümüş değerli taşlar, süslü giysileri, metal yada topraktan yapılmış eşyalar,fayans kaplar yad a heykeller, gibi bir çok eşya bulunabilmektedir.

Yine bu kaya mezarları da "SİT" alanı içindedirler, kazı yapılmaktadır.


MEZAR STELLERİ
Mezar stelleri (mezar taşı), geçmişten günümüze gelen belgelerdir. Her çağda ve her bölgede ayrı tip özellikler gösterirler. Stel kabartmaları ölüyü tanıtan figür, motif ya da ölen şahısın portresinden oluşur. Çoğunlukla üzerinde yazıt vardır. Bunların yardımıyla geçmişte yaşamış insanları, onların kültür ve gelenekleri, ekonomik yaşamları hakkında gerçek ve ilginç bilgiler edinebiliyoruz.

Definecilikte tuzak çözümü Definecilikte tuzak çözümü
Definecilikte tuzak çözümü
Definecilikte tuzak çözümü Definecilikte tuzak çözümü
Definecilikte tuzak çözümü Definecilikte tuzak çözümü
Definecilikte tuzak çözümü

Kaya mezarları, kayaların fiziki yapıları uygun olan yerlere kaya oyularak mağara şeklinde yapılmıştır,Ölen kişinin mezarına, öbür dünyada kullanması için eşyalar, kıymetli armağanlar bırakılmıştır. Mezar mimarileri de, kişilerin yaşamlarındaki standarda göre farklılaşmış, mezar yapılarının sade veya son derece ihtişamlı görüntüleri ortaya çıkmıştır. Hayattan ayrılan kişinin ekonomik ya da siyasi gücüne göre hazırlanan mezar yapılarının en etkileyici örnekleri Mısır'daki piramitlerdir.
Ölüyü, eve benzer bir mimari yapı içinde gömme adeti, Anadolu'da MÖ 3. binde başlamış, Roma İmparatorluk devrinin sonlarına kadar da kesintisiz sürmüştür. Küp ve oda şekilli mezarlar, lahitler, tümülüsler, anıt ve kaya mezarları, Anadolu'daki farklı uygarlıkların kültürlerini sergileyen en güzel örneklerdir


ANTİK KAYA TUZAKLARI
ARKADAŞLAR MEZAR YADA GÖMÜLERİNİ KORUMAK İSTEYEN GÖMENLER KORUNMA AMAÇLI OLARAK BAKIN NE TUZAKLAR HAZIRLAMIŞ....


BULGARİSTAN'DA BİR TÜMÜLÜSÜN İLK BOŞ ODASINDA ÇÖKEN ZEMİN
Definecilikte tuzak çözümü
MAĞARA GİRİŞİNE DENGELİ OTURTULMUŞ BİR DEVASA KAYA GİRİŞİ KURCALADIĞINIZDA YANDAN ÜSTÜNÜZE DEVRİLİYOR...
Definecilikte tuzak çözümü
BİR MEZAR ODASI GİRİŞİNİN HEMEN ARDINA KONAN KORKUTMACA AMAÇLI HEYKEL...
Definecilikte tuzak çözümü
BİR ÇÖKME TUZAK ÖRNEĞİ
Definecilikte tuzak çözümü
HANGİ TARAFINDAN BİR TAŞ ÇEKSENİZ ÇÖKEN BİR TAŞ TUZAĞI(İSRAİLDE ORJİNALİ BULUNMUŞ 2 RESİM)
Definecilikte tuzak çözümü
Definecilikte tuzak çözümü
GİRİŞ KAPILARI AYNI ZAMANDA DEVASA TAVAN KAYASINI TUTAN BİR TUZAK HERHANGİ BİRİ ÇEKİLDİĞİNDE TAVAN ÜSTÜNÜZE İNİYOR...
Definecilikte tuzak çözümü
BİR OK MEKANİZMASINDAN BULUNAN ZEHİRLİ OK UÇLARI
Definecilikte tuzak çözümü Definecilikte tuzak çözümüalıntı