Sponsor Reklam-5
4 sonuçtan 1 ile 4 arası
Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
 • 2 gönderen ömerxx
 • 1 gönderen aliveli44

Konu: A dan Z ye Define işaretlerin çözümü (resimli)

 1. #1
  Status
  Offline
  ömerxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübeli Defineci
  Üyelik tarihi
  29.05.2010
  Mesajlar
  613
  Tecrübe Puanı
  17
  OTOMATİK REKLAM

  Standart A dan Z ye Define işaretlerin çözümü (resimli)

  5-Domuz gömüsü zor ve derindedir. Bir bakıma tavuk ve civcivler konusu ile benzerlik gösterir. Bu tür işaretleri bulduğumuzda kesinlikle tahrip etmemeliyiz.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)

  Ejderha: Gömü işareti olarak sıkça kullanılmamıştır. Tarihte ki uygarlıkların tanrı olarak taptığı bir sembol olarak da kullanılmıştır. Bazı uygarlıklarda ejderhayı duvar,mağara süslemelerinde kullanmışlardır. Gömü işareti olarak kullanılan ejderha işaretleri genellikle çizim değil kabartma olarak yapılmıştır. Kuvvetli ve tehlikeli bir hayvan olduğu için, gömüsü büyüktür, işçiliği çok zordur ve tehlikeler içermektedir. Araştırmalarımızda ejderha işaretinin bulunduğu alanlarda, ağzı kapatılmış mağaralar ve mağaraların dar tünelleri tespit edilmiştir. Ejderha işaretleri birkaç tüneli de ifade edebilir.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)

  El: El parmaklarının yönü araştırılır. Özellikle dikkat edeceğimiz nokta ise, parmakların farklı yöne bakan parmağı istikametinde araştırmamızı sürdürmektir. Tek başına işaret değildir, farklı parmağın yön verdiği istikamette tamamlayıcı işaretleri bulacaksınız.Elin yanındaki işaretler size yön ve derinliği gösterme olasılığı bulunmaktadır. Yunanlılar yemin olarak el işaretini kabartma olarak kullanmışlardır. Bu açıklamadan, yeminli gömü anlamınıda çıkarabiliriz veya toplu olarak saklanmış gömü.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)

  Eyer: Eyere bin karşına bak dikkatini çeken yüksek bir kaya olacak bu kayanın tepesine çık balyoz ve murçla kapağı kaldır güzel bir define seni bekliyor.Bu açıklama tüm define sitelerinde olan genel bir anlam teşkil etmektedir. Biz eyer işaretlerinde mantıkla hareket ederek sonuca ulaşmanın yollarını aradık. Eyer işaretinin çevresinde ki kayalıklarda baca şekli verilmiş oyma deliklerin olup olmadığını kontrol ediniz. Zira bir bölgede eyer işaretinin 20 metre yakınında böyle bir yer tespit edilmiştir. İşaretin bulunduğu yer ormanlık bir alan ise görünen kayalık zirve noktaya gidilerek tamamlayıcı işareti aramalısınız.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Gazlı Mağara: Yer altında ulaşılması güç olan mağaralara girildiğinde ilk dikkat edilmesi gereken mağaranın zehirli gazla dolu olup olmadığıdır. Mağara tavanında yarasa yuvaları varsa veya mağarada canlı hayvan yaşadığına dair izler varsa mağarada gaz olayı yoktur. Genelde zehirlenmeler çok yavaş gerçekleşir. Canlı hayvan yaşamamışsa mutlaka gaz maskesi ile girilmelidir. Genelde defineciler bu gazla yavaş yavaş zehirlendiği için hiçbir şey anlamadan ölürler. Gaz olasılığı yüksek mağaraları havalandırarak ve gaz maskesi ile girilmelidir.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Geyik: Bu tip işaretlerden geyik, genellikle zirve dağ veya tepelerin başlangıç noktasına yapılmıştır. Yapıldığı kayanın bulunduğu zirveye çıkış istikametinde heryer çok iyi gözlenmelidir. Geyiğin başı,boynuzları veya ayakları yön verebilmektedir. [/b][/color][/size][/font]

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Göz: Bu işaret ülkemiz arazi şartlarında kabartma ve oyma olarak yapıldığı görülmüştür. Bilinen anlamı gözün baktığı istikamette farklılıklar tespit edilip araştırma devam ettirilmelidir. Biz yine mantıkla yola çıkarak, göz işaretlerinin gömüyü gösteren son nokta olduğunu düşünmekteyiz. Göz üzerindeki kirpik çizgi sayısı metre veya adım ölçüsü verebilmektedir. İşaretin farklılık gösteren istikametinde bu ölçüler ve katları hesaplanılarak gömü aranmalıdır. Büyük olasılıkla oyulmuş bir kayanın içinde konulan mal,küp içine konulan mal anlamını teşkil etmektedir.

  Güneş: Tek başına olmayabilir, fakat güneş işaretinin bulunduğu her işaret çok önemlidir. Liderlik vasfı taşıyan insanları simgeler. (Kral,komutan ..gibi).İşaretin bulunduğu bölgede güneşin doğuş istikametinde ışıklarının ilk vuracağı zirve pepede araştırma yapmanızı önermekteyiz. Diğer önerimiz ise, işaretin yapılış aşamasında beraberinde yapılmış murç izlerinin ve kıvrım çizgilerinin olup olmadığına bakınız. Bu tür durumlar yön verebilmektedir.Beraberinde hilal işaretide kullanılmışsa büyük bir olasılıkla kral mezarıdır. Uygarlıklara aittir. Bölgenin bağlı bulunduğu müzeye durumu bildirerek, defineci olarak doğru hareket etmiş olacağız.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Güvercin: Güvercin anlamı farklılıklar göstermektedir. Tek başına ve kanatlarını açmış güvercin gömünün çok yakın mesafede olduğunu ifade etmektedir. İşaretin çevresinde ki doğaya aykırı farklılıklar gözlenmelidir. Birbirlerine bakan iki güvercinin anlamı ise, bulundukları yerde gömünün olduğunu ifade etmektedir. Uçan bir güvercin ise, farklı bir işarete yön vermekte olup, gömünün uçtuğu istikamette olduğunu ifade eder.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Haç (İstavroz): Haç (istavroz) lar uygarlıkların mezarlarını,mezarlık alanlarını ifade ettiği gibi, bu uygarlıklara ait ibadet yerlerini de ifade edebilir. Yabancı medeniyetlere ait haç ve istavrozlar çok farklı şekillerde yapılmıştır. Mezarı ifade ettiği için gömü anlamına gelmez. Fakat eşkiya,ermeni ve yahudilerin haç işaretleri ise kesinlikle gömüyü ifade etmektedir. İşaretin kısa veya uzun kolları istikametinde,bulunduğu yerde araştırma yapılması şarttır.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Halka ve Halkalar: Tek halka, gömünün düz arazide toprak altına saklanıldığını ifade edebilir. İşarete göre düzlük alanda araştırma yapmalısınız. Birbirine geçmiş halkalar ise, tehlike anlamını taşıyabilir ve 1 km alana kadar olan yığmalarıda ifade edebilmektedir. Toprak altında halka sayısınca oda veya mahsen olabilir. Birbirine geçmiş halkalar,odalardan birbirlerine geçiş olduğunu anlamınıda ifade edebilir.Duvarlarda veya herhangi bir taş üstüne çizilen halka işaretleri veya halkanın kendisi burada birden fazla ve çok büyük tuzakların olduğunu anlatır. Halka figürleri tekte çizilmiş olabilir bir kaç figürün arasında da olabilir. Tuzakların biri aşılırken veya bertaraf edilirken diğer tuzakların çalışabileceğini unutmamak gerekir. Halkanın anlam ve çeşitlerini o yerin önemi ile eşleştirebilirsiniz.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Hamile Kadın: Bu işaret, defineciler tarafından çok aranan ve çok sevilen bir işarettir. Fakat söylentilerdeki gibi malı karnında değildir.İşareti yapan kişinin bu kadar aptal olduğunu düşünüyormusunuz? Bir bebeğin doğuşundan ölümüne rahat yetecek kadar gömüsü olduğunu anlamını çıkarabiliriz. Hamile kadının eli karnında ise, gömüsü işaretin düz karşısında aranmalıdır. Elinin karnında olması gömünün taş blokla kapatılmış olduğunu ifade etmektedir. Hamile kadının eli veya yüzü farklı bir noktaya bakıyorsa, istikametinde araştırma yapılmalı, çevre çok iyi gözlemek gerekir.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Hilal, yıldız: Bu resimlerin içinde “+” işareti varsa resmin yanında gömü olabilir. Tek başına hilal işareti mezar anlamındadır.Ağzının açık kısmı yönünde araştırma yapmalısınız. Tek başına yıldız işareti fazlaca kullanılmamasına rağmen, açık anlamını taşımaktadır. İşaretin bulunduğu arazide yakınındaki düzlük arazide araştırma yapmalısınız. Ay ve yıldız birlikte işaret olarak yapılmışsa, ermenilerin kullanmış olma olasılığı bulunmaktadır. Ülkemizde ki bazı köprü ve kemer ayaklarına yaptıkları görülmüş ve yakınlarından gömülerin çıktığıda bilinmektedir.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  İbrik: Su veya gölet kenarlarındaki taşlara çizilmiş İbrik figürü su kenarında ve genelde çizilen taş çevresinde para olduğunu ifade eder. Ama bu para büyük değildir. Eski ermeni evleri cephelerinde, çeşme kenarlarında yapıldıklarıda görülmüştür. İbriğin genellikle ucu yön vermiştir. Gömü hemen yakınındadır.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Kadın: Kadının baktığı istikamet incelenir. Dikkat edilecek nokta ise, kadının kolu veya parmaklarının farklılık gösteren yerleridir. Farklılık gösteren istikamette araştırma yapılarak, doğaya aykırı durumlar çok iyi derece gözlenmeli. Bayan takılarından oluşan gömü olma ihtimali çok yüksek.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Karaca: İşaretlerin yapılış esnasında yapan insan, mantık yolunu kullanmıştır. Karaca işareti ise, genellikle geyiklerin zıttında dere veya ırmak kenarlarında yapıldıkları görülmüştür. Karaca ayak izleri yön verici işarettir. Karaca tek başına ise, baktığı istikamette gömü çok yakındır. Farklı renkte ki kayalar,düz kaya bloklarına,dere içlerindeki farklı kayalara bakılmalı ve çevre çok iyi gözlenmelidir. Gömüsü çok basit yerde olup,işçiliği çok kısa sürmektedir.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Kapalı Mağara: Taş veya üzerine çizilmiş büyük yarım ‘O’ harfi şeklinde veya biraz daha oval çizgi çok yakın bölgede bir mağara olduğunu işaret eder. Ancak bu mağaranın figürlerin çizildiği dönemde hiçbir giriş ve çıkışın olmadığını ifade eder. Bu tür mağaralara ilk giriş mutlaka tuzaklıdır, gazlıdır ve çok tehlikelidir.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Kaplumbağa(Tosba): Kaplumbağanın baktığı istikamette ki renk olarak farklı, şekil olarak farklı taşların altı araştırılmalı. Kaplumbağanın sırtı yapılmış ise dikkat edilmeli. Bir ayrıntıda kaplumbağanın istikamet verecek başı,bacağı,kuyruğu gibi unsurlarının yönünde bulunan yuvarlağımsı veya işlemeli taşların içinin kontrol edilmesini ilave etmekteyiz. Gömüsü çok yakınlardadır.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Kare veya Dikdörtgen Oyma: Kare oyma tek veya çoklu olabilir.Kare veya dikdörtgen oyma işaretinin bulunduğu kaya üzerinde ki murç izleri olup olmadığına önemle dikkat etmenizi öneriyoruz.Bırakılan murç izleri yön verebilmektedir ve murç sayısıda mesafe verebilmektedir. Her biri kapalı daha önceden toprak veya kaya arkasına kapatılmış odacık,oda,odalar (mahseni) ifade etmektedir. Kare oymanın bulunduğu yerde kayalık bölge varsa, araştırmanızı boşluk alacak şekilde yapmalısınız. Bulunduğunuz bölgede topraklık alanda ise, toprak üzerindeki çökmelere,tümseklere ve yığmalara çok dikkat etmelisiniz.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Kartal: Kartalın baktığı istikamette veya kuyruğunun gösterdiği istikamette araştırma yapılır. Kartal işaretide, liderlik vasfı taşıyan çok önemli işaretlerin başında gelir. Tek başına kartal için, baktığı yönde veya hemen karşısındaki tepenin zirve noktasında araştırma yapmalısınız. Birbirine bakan iki kartal ise, karı-koca yani iki önemli çift şahsiyetin gömüsü olduğunu ifade eder. Düz kaya bloklarını çok iyi gözlemlemelisiniz. İki kartalın ortak noktasında bulunan dağın zirvesinde de araştırma yapılmalıdır. Uçmaya hazırlanan kartal veya kanatlarını açmış kartal ise, hemen kendi yönünde ki en yakın zirve noktada araştırma yapılmalıdır. Yönlerinde tamamlayıcı işaretleri mutlaka bulacaksınız.Çift başlı kartal Selçuklu İmparatorluğu simgesidir, define işareti değildir.Kartalın kafası üzerinde istavroz varsa Bizans gömüsüne işaret eder.Kanatları kapalı ise tünemiş şekilde ise gömüsü kapalı bir mağara içinde olma olasılığı var.Çevredeki kayalar itina ile araştırılmalı değişik yapıdaki kayalarda araştırma yapılmalı.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Kasatura: Bu işarette matara işareti gibi belirgin gömü işaretlerinden birisidir. Tek başına kasatura işareti, hatırlatıcı bir işaret olmasının yanısıra, yön verici bir işarettir. Sapı veya ucu istikametinde eski veya tarihi ağaçların bulunduğu nokta çevrelerinde araştırma yapmanızı öneriyoruz. Kasatura ve matara birlikte işaret olarak kullanılmış olabilmektedir.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Kaz veya Ördek: İşaretler için yaptığımız ayrıntılı araştırma sonucunda, kaz veya ördek işaretinde figürlerin gagası istikametinde araştırmanın sürdürülmesi gerekmektedir. İkinci bir ayrıntı ise figürün kuyruğunun normal şartlarda geriye bakması lazımken, yere baktığını farkettik. Bu durumda işaretin gagası ve kuruğuna dikkat edilerek her iki yönde çalışma yapılmasını önermekteyiz.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Kılıç: Kılıç’ın boyu kısaysa yakın mesafeler, uzunsa uzak mesafeler araştırılır. Aynı zamanda yön verici işarettir. Gömüsü oldukça güzel olan eşkiya işaretlerinden. Kılıcın sivri ucundaki kıvrım ve kılıcın sapı yön verebilmektedir.Definecinin çok iyi gözlemlemesi şart.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Koltuk taşı: Definecilerin genellikle birbirinden ayırt edemediği önemi büyük gömü işaretlerinden birisidir. Ayırt edilemeyen işaretler koltuk taşı ile oturak taşıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, koltuk taşında kollarınızı koyabileceğiniz destekler, başınızı yaslayacağınız destek ve ayaklarınızı rahatlıkla koyabileceğiniz destek yerlerinin yapılmış olması gerekmektedir. Oturak taşında bu özellikler olmamaktadır. Koltuk taşı işaretinde yapılması gereken, önünde basamakları varsa kontrol edilmelidir.Kollarınızı koyacağınız destek yerlerinde oyma delikler varsa tam karşısında yığma olma olasılığı çok kuvvetli. Eğer koltuk işareti bir mağara içinde ise ve koltuk işareti çevresinde kare oymalar mevcut ise, bir liderin hazinesi mağaranın kayaları altında saklanmış odalarındadır. Duvarlar çok iyi kontrol edilmeli, yürüdüğünüz zemini kontrol etmek asla unutulmamalıdır.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Küp veya Kürze: Su içinde veya civarında hazinenin varlığını işaret eder. Burada dikkat edilmesi gereken bu işaretlerin göl,ırmak veya gölet kenarındaki figürün anlamıdır. Susuz alandakilerle karıştırılmamalıdır. Gömüsü bulunduğu yere çok yakındır. Susuz alandakilerin gömüsüde çok yakınlarındadır. İkinci hedef nokta olarak, eski ağaçlara dikkat etmenizi öneriyoruz.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Makas: Az rastlanır kesinlikle netleşmiş gömü işaretlerinden birisidir. Kesişen yol,dere anlamına gelebilmektedir. Makas işaretiyle birlikte yapılmış murç işaretleri önem teşkil edebilir. Kesişen noktalarda murç deliği istikametinde doğaya aykırı farklılıklar gömünün olduğu yeri gösterebilir. Ayrıca makas işaretinde önemli bir noktada, makasın tutulacak yerlerinin birbirinden olan farklılığıdır. Bu farklılıklar kesişme noktasında definenin yerini belirlemektedir.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Matara: Bilinen definecilik işaretlerinden olmasının yanısıra, ayrıca eşkiya ve ermenilerin gömüsünü saklamak için kullanıdığı en belirgin bir işarettir. Matara işareti son nokta işaret olmasada,gömünün bulunduğu yere çok yakın işarettir.Matara işaretinin yakınında bulunan eski ve tarihi ağaçların çevresinde araştırmanızı sürdürmenizi öneriyoruz.Kasatura ve matara birlikte işaret olarak kullanılmış olabilmektedir.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Merdiven (Basamak): Ülkemiz arazi koşullarında oldukça sık görülen define işaretlerinden. Yanlız define işaretlerinin yanısıra, uygarlıklardan geriye kalan izlerdede merdivenler bulunmaktadır. Bu tür merdivenler gömüyü ifade etmez. Gömüyü ifade eden basamak veya merdivenlerde dikkat edilmesi gereken nokta; zirve bölgede ise yakınlarında oturak taşı olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Çoğu zaman tek başına yapılmamıştır. Tek başına yapılmış merdiven basamaklarında ince veya küçük olanında araştırma yapılması şarttır. Kral veya kaya mezarları girişlerinin hemen ön tarafınada yapılmaktadır.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Melek: Kilise sembolüdür, gömü ifade etmez. Bir diğer anlamıda; yunan mitolojisinde aşk,cinsellik anlamına gelir. Eros (Eski Yunan mitolojisinde aşk tanrısı) ifade edebilir. Bu sembolü en çok kullanan medeniyet yunanlılardır. Medeniyetleri simgelediğinden, bulunduğu bölge tarihi önem taşıyabilir,en yakın müzeye durumu bildirmeniz defineci kimliği açısından çok doğru bir davranış biçimi olacaktır.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Murç Delikleri (Murçlu Kaya): Bu tür düzenekler çoğunlukla Frig,Roma Bizans medeniyetlerine aittir ve sayma sistemi olarak gömünün,mezarın yeri bulunabilmektedir. Murçlar arasında kanal oyma bağlantılarıda yapılmış olabilir.Burada yapmamız gereken, yakınında ki arazide farklı olan mezarlıkları andıran taşlara dikket edilmelidir.Bu medeniyetler haricinde;yunanlılar,ermeniler ve eşkiyalarda murç sistemini kullanmışlardır.Her murç deliğinin bir adım veya metre mantığını kullanarak durumlarına göre ilgili yönlerde hareket edilerek sonuca ulaşılmaya çalışılmalıdır. Cihaz desteği en çok ihtiyaç duyulan işaretlerdendir.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Nal: Yakınlarında gömü olduğu ifade ediyor. Genellikle açık olarak bırakılan bir işaret değildir. Açık olarak yapılan nal işaretlerinde, hemen yakınlarında toprak bölgelerde araştırma yapmalısınız. Toprak altından çıkan veya mağara gibi kuytu yerlerden çıkan at nalı işaretleri ise, nal sayısının adeti metre ölçümü verebilmektedir veya üstündeki çivi deliği sayısı da ölçüm verebilmektedir.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Ok : Uzun veya kısa yapılmış olabilir. Kısa ok işareti,gömünün kısa mesafede olduğunu ifade eder. Uzun ok işareti ise,gömünün uzakta olduğunu ifade eder.Yön verici işaret olup, tamamlayıcı son işareti göstermektedir. Ok işaretleri bazen yanıltmak amacıylada kullanılmıştır. Ok istikameti yerine aksi istikametini araştırmayı lütfen esgeçmeyelim.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Oturak taşı: Oturak taşı işaretinin koltuk taşından farkı ise, sadece oturak gibi durması, kollarınızı ve başınızı dayacağınız destek yerlerinin olmamasıdır. Mezar işareti olarak kullanılmıştır. İşaretinin ön ve arkasında bulunan düzlük alanlar cihaz yardımı ile kontrol edilmelidir. Mezarı bulunan şahsın zenginlik durumu ile ilgili bir durumdur. Boş çıkma olasılığı bulunmaktadır. Oturak taşları etraflarında veya karşısındada toprak,taş yığma olabilir.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Sıralı Yuvarlak Oymalar: Sıralı yuvarlak oymalar, bölgede önemli bir mezarın olduğunu ifade etmektedir. Bu oymalarda dikkat edilmesi gereken nokta, oymların sayısı ile farklı büyüklükte yapılmış olanıdır. Farklı olan hangi istikamette ise, o yönde oyma sayısının katlarını kullanarak araştırma yapılmasını,doğaya aykırı çukur,tümsek,yığmalar gibi olasılıkları göz önünde bulundurmanız gerekir.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Sıralı Dikdörtgen-Kare Oymalar: Bu tip oymalar, tek bir mezarı veya sayısınca mezarın olduğunu ifade edebilmektedir. Yatay zeminde olması, iki yön istikametinde bulunan kayalık bölgelerde kaya mezarı araştırmanızı öneriyoruz.Yanlı kaya mezarları uygarlıklara ait olduğundan,bir definecinin kazı yapması kesinlikle yasaktır. Sıralı kare veya dikdörtgen oymaların dikey zeminde yapılmış olması ise, sayısınca veya farklıda olabilir, arkasında veya karşısındaki hakim kayalık tepelerde oda olduğunu ifade edebilmektedir.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Papaz: Adam resminin başı etrafında daire varsa, haç varsa Hıristiyan azizi resmidir. Kilise resmidir. Gömü ifade etmez. Hıristiyanlık dönemi tarihi eserlerde çokça vardır. Tahrip etmeyiniz. Tabiri doğruysa cin ali resmi olarak yapılmış papaz işaretleri ise, kesinlikle gömüyü ifade eder ve eşkiya işaretleri arasındadır. Yön verici farklılıklarına bakmalısınız.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Tabanca veya Tüfek: Namlu istikametinde araştırma yapılır. Patlamış tabanca resmi varsa gömü daha ileri mesafelerde, patlamamış tabanca resmi varsa ise gömü daha yakın mesafelerde olabilir. Diğer işaretlerde olduğu gibi, tabanca işaretlerindede, dikkat edilmesi gereken nokta, işaret çok iyi gözlemlenerek yön verici hassas noktayı bulmalısınız. Tek başına olmayabilir, başka işaretlerde olabilir.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Tavuk ve Civcivler: Tavuk tek veya yanında civcivleri de olabilir. Tavuğun bakış istikameti araştırılır. Tavuğun veya civcivleri arasında farklı yöne bakan istikametinde doğaya aykırı taş veya kaya çevresinde araştırmanızı devam ettirmelisiniz. Bilinen çok iyi gömü işaretlerindendir.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Terazi: Esnaf yada tüccar gömüsüdür,Gömü değerlidir.Her iki kefesi eşit değildir, gömü kefesinin ağır olan kefenin bulunduğu taraftadır.Kefeler eşit gibi görünse dikkat edilecek nokta terazinin (dili) size fikir kazandırır. Dil hangi tarafa meyilli ise o tarafta araştırma yapılmalıdır. Tezari işaretlerinde matematik hesabı kullanılmıştır. Fakat her terazi işaretinde farklı sistemler kullanıldığı için, işarete göre bu sistem değişmektedir. Bilinen gömüsü altından oluşan define işaretlerindendir. Bulunduğu bölgenin her iki tarafı birbirine benzer yakın fakat riskli bölgeleri tespit etmeye çalışın. Gömüsü çok değerli olduğu için,tehlikeli bir işçiliği olduğunu düşünüyoruz.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Üçgen: Tek başına olmayan tamamlayıcı işareti gösteren bir anlam ifade etmektedir. Üçgen işareti olan yerlerde, net olarak kapalı bir oda(mahsen) olduğunu söyleyebiliriz. Birçok medeniyetin kullanmış olduğu gibi, ermeni ve eşkiya gömülerindede bu işaret kullanılmıştır. Üçgen kollarının eşit olup olmadığına dikkat edilerek, sivri ucu istikametinde veya eşit olamayan kısa ucu yönünde girişe müsait kayalık bölgelerde ve toprak bölgelerde araştırma sürdürülmelidir. Tamamlayıcı işareti yakın civarlardadır. Üçgen işaretinin yapıldığı kayanın üzerinde murç delikleri olup olmadığınında kontrol edilmesini öneriyoruz. Murç deliği deyip geçmeyelim.Zira murç delikleri yön vermekte olup,murç sayısıda mesafe vermektedir. Ayrıca üçgen işaretinin bulunduğu bölge içinde mağara işaretide olması mümkündür.Yığma olma olasılığı olabilir.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Üzüm ve Üzüm salkımı: Üzüm birçok medeniyetin kullanmış olduğu sembollerden olsada ermeni ve eşkiya gömülerinde de üzüm işareti kullanıldığı bilinmektedir. Üzüm tek başına değil, kabartma olarak insan figürleri ile beraberse bu işaret değil uygarlıklara ait semboldür. Tahrip etmeyip yetkili mercilere bildirmenizi öneriyoruz. Fakat üzüm ve üzüm salkımı, kayalarda veya eski ermeni evlerinin duvarlarında yapılmış durumda ise, bu gömü işaretidir. Defineci burada üzüm salkımının büyük veya küçük tanesine dikkat etmesinin dışında, tane adetini saymalıdır. İşaretin bulunduğu yerin üst veya yukarı kısmında araştırmalarınızı devam ettirmenizi, ufak veya büyük tanenin bulunduğu yönde adet sayısı ve katlarını kullanarak, doğaya aykırı farklılıkları incelemenizi ısrarla öneriyoruz. Doğaya aykırı durumlar yok ise, tamamlayıcı son nokta işareti gözden kaçırmamalısınız.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Yay: Okun fırlatılacağı istikametinde doğaya aykırı farklılıklar gözlenerek araştırma yapmalısınız. Yay tek olabilir veya okla birlikte yapılmış olabilir.Mantık olarak aynı olay uygulanmalıdır.Son işaret değildir. Okun iki farklı yönünde eski çok yaşayan ağaçların olup olmadığınıda kontrol etmenizi öneririz. Eski ağaçlar nokta belirlemek için kullanıldığını düşünmekteyiz.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Yılan: Yılan işareti, definecilikte bilinen en güzel işaretlerin başını çekmektedir. Kabartma veya oyma olarak yapılmış olabilir. Çok uzun veya çok büyük olarak yılan işareti yapılmış olabilir. Yılan işaretinde dikkat edilecek nokta ise, farklı yöne bakan kafası,kuyruğu olmalıdır. Yılanın kıvrım sayısıda bulunduğu arazi şartlarını verebilmektedir. Örneğin yılanın iki kıvrımı var ise, baş veya kuyruk istikametinde iki tepenin arkası gibi düşünebilirsiniz. Uygarlıklar,eşkiyalar, ermeniler, yahudiler bu işareti çoklukla kullanmışlardır. Birkaç tane başı olan, birbirine karışmış,kıvrılmış durumda yılan işaretleri de olabilmektedir. Bu işaretler tuzaklı olabilir ve gömüye ulaşmak oldukça güç isteyecek olup,işçiliği çok zordur. Büyük gömüyü işaret ettikleri için araştırmanızda mutlaka gpr veya toprak altı görüntüleyici cihazlar kullanmalısınız. Büyük blok taşlar yapılmış olabilir. Çözümü oldukça zor ve uğraş gerektiren, maddi imkanları oldukça zorlayan işaretlerdendir.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Yuvarlak Oymalar: Oymanın sayısı bir veya biden çok fazlada olabilir. Küçük oymaların tekli veya çoklu olması yakınlarında mezarlık olduğunu ifade etmektedir. Bu tip oymalar farklı işaretler ile desteklenmiş ise, o zaman gömü işaretine girmektedir. Oymaların genel anlamı, toprak veya kayanın altında olduğu anlamını içermektedir. Yakın civarına çok dikkat etmenizi öneriyoruz.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)


  Zincir: Zincirin hangi ucu farklıysa o istikamet araştırılır.Zincir işaretinde bakacağımız ve dikkat edeceğimiz bir noktada, zincir halkalarının sayısıdır. Bu sayı, etraftaki doğaya aykırı başka birşeyin sayısını verebilmektedir (Örneğin 5 zincir halkası, hemen yakınındaki 5 selvi ağacı gibi).Bir diğer anlamıda, mağara gibi kuytu noktaları ifade edebilmektedir.Birbirine geçmiş olması,gömüye ulaşmanın yine zor bir işçiliği olduğunu ifade edebilir. Dikkat zincir işaretide tuzaklı olabilir.5-Domuz gömüsü zor ve derindedir. Bir bakıma tavuk ve civcivler konusu ile benzerlik gösterir. Bu tür işaretleri bulduğumuzda kesinlikle tahrip etmemeliyiz.

  Define işaretlerin çözümü (resimli)

  Radmin ve aga_0074 bunu beğendiler.

 2. #2
  Status
  Offline
  aliveli44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Azimli Defineci
  Üyelik tarihi
  02.07.2013
  Yer
  DEFİNE İŞARETLERİ UZMANI
  Mesajlar
  222
  Tecrübe Puanı
  13
  OTOMATİK REKLAM

  Standart

  Güzel paylaşım
  Faydalı bilgi:alkis:
  aga_0074 bunu beğendi.

 3. #3
  Status
  Offline
  aga_0074 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Öğretici Defineci
  Üyelik tarihi
  20.04.2008
  Yer
  DİYARBAKIR_AMED
  Mesajlar
  4.912
  Tecrübe Puanı
  359
  OTOMATİK REKLAM

  Standart

  emegine saglik omer kardesim
  **İNANCA SAYGI DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK**

 4. #4
  Status
  Offline
  akrep 1986 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye
  Üyelik tarihi
  02.01.2014
  Yer
  ANTALYA
  Yaş
  31
  Mesajlar
  115
  Tecrübe Puanı
  5
  OTOMATİK REKLAM

  Standart

  emeğine sağlık usta saygilar
  Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah'ın bir lütfudur.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. define haritası çözümü
  By merhametli in forum YENİ ÜYE TANIŞMA BÖLÜMÜ__HOŞGELDİNİZ__
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 29.10.2014, 10:45
 2. define işaretlerinde gizli işaretlerin gömüsü neresinde olur
  By Kurt34 in forum İŞARETLERİ ÇÖZERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03.09.2012, 13:09
 3. define işaretleri çözümü
  By Kurt34 in forum ÇÖZÜLMÜŞ DEFİNE İŞARETLERİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03.05.2012, 08:51
 4. define işaretleri çözümü
  By definesirlaricom in forum ÇÖZÜLMÜŞ DEFİNE İŞARETLERİ
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 25.04.2012, 10:29
 5. A dan Z ye Define işaretlerin çözümü
  By ömerxx in forum İŞARETLERİ ÇÖZERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17.03.2012, 15:34

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Define İşaretleri